Öröklési jog

Segítünk a hagyaték sorsának rendezésében

Highlight Image

Hozzáértő ügyvédi képviselet
az öröklés minden területén

Az öröklési jog felöleli a halálesettel kapcsolatos vagyoni viszonyok rendezésének számos területét. Az örökléssel összefüggésben vállaljuk végrendeletek és öröklési szerződések szakszerű elkészítését, képviseljük az örökösök érdekeit a közjegyzők által lefolytatott hagyatéki eljárásokban és a hagyatékkal kapcsolatos esetleges vitákban. Fontosnak tartjuk, hogy a halál esetére szóló vagyonrendezés úgy történjen meg, hogy az örökhagyó végakarata maradéktalanul teljesülni tudjon és így megelőzzük az örökösök közötti – gyakran elmérgesedő – vitákat. Az örökösödés vonatkozásában az alábbi tárgykörökben állunk az Ön rendelkezésére:

  • végrendelet készítése – Megfelelő jogi formába öntjük az Ön végakaratát, mivel az öröklési jogban elengedhetetlen a jogszabályoknak maradéktalanul megfelelő dokumentum elkészítése. Ezzel biztosítjuk, hogy az örökhagyó végakarata teljes mértékben érvényesüljön és az örökösök ne tudják sikerrel megtámadni azt.
  • öröklési szerződés szerkesztése – Az öröklési szerződés körébe több szerződéstípus is beletartozik, mint a tartási vagy az életjáradéki szerződés, amelyek hasonlóan a végrendelethez halál esetére szóló juttatást tartalmaznak – legtöbb esetben ingatlant –, azonban ebben az esetben valamilyen ellenszolgáltatás is része a megállapodásnak. Ügyvédeink a legmagasabb szakmai színvonalon készítik el az Ön igényeinek megfelelő és professzionális szerződést.
  • részvétel hagyatéki eljárásban – A közjegyzők előtt lefolytatott hagyatéki eljárás során segítséget nyújtunk az örökösök közötti viták elkerüléséhez, illetve a kialakult vitás helyzetek gyors és eredményes megoldásához.
  • képviselet hagyatéki perben – Amennyiben nem sikerül az örökösök között kialakult vitás kérdéseket a hagyatéki eljárás alatt megoldani, akkor az ahhoz kapcsolódó hagyatéki perben képviseljük Önt az érdekeinek érvényre juttatása során.

Kérdezzen bátran!

Mi történik, ha nincs végrendelet?

Amennyiben valaki nem készít végrendeletet, akkor halála esetén a jogszabályokban meghatározott, úgynevezett törvényes öröklési rend alapján történik a hagyatéki vagyon átadása. Ilyen esetben elsősorban a leszármazottak örökölnek egyenlő arányban.

Írhatunk közös végrendeletet?

Alapvetően a végrendelet egy személy végakaratát tartalmazza, így több ember nem végrendelkezhet egy okiratban. Ez alól a szabály alól az az eset képez kivételt, ha a házastársak készítenek közös végrendeletet, amelyben együtt rendelkeznek a vagyonuk sorsáról. A házastársi közös végrendelet csak a házasság fennállása alatt érvényes.

Lemondhatok az örökségemről?

Igen, lehetőség van az örökségről való lemondásra és az örökség visszautasítására is. Az örökségről „előre”, még az örökhagyó életében lehet lemondani, míg az örökhagyó halálát követően, a hagyatéki eljárásban az örökség visszautasításának van helye. Fontos szabály, hogy az örökségről lemondani vagy visszautasítani azt csak egyben lehet, tehát nincs lehetőség például csak az örökhagyó tartozásainak elkerülésére.

Mi az a kötelesrész?

A kötelesrész a valakire jutó törvényes örökrészének egyharmada, amely a jogszabályok alapján akkor is megilleti az örököst, ha a végrendeletben ennél kevesebbet juttatott volna neki az örökhagyó.

Ki az a hagyatéki hitelező?

A hagyatéki hitelező olyan személy vagy szervezet, aki vagy amely a hagyatéki eljárásban az örökhagyóval szemben fennállt tartozást kívánja megtéríttetni a hagyatékból.