Ingatlanjog

Biztosítjuk a vagyona jogi védelmét

Highlight Image

Szakértői tudás az ingatlannal
kapcsolatos jogi kérdésekben

Az ingatlanjog az emberek mindennapjaiban gyakran jelen lévő, ámde rendkívül komplex jogterület, ezért fontos, hogy hozzáértő szakember adjon megfelelő tanácsot az ingatlanokhoz kötődő ügyekben. Az ingatlanjogi ügyvéd részvétele kulcsfontosságú az ingatlanügyek intézése során, mivel a jogszabályoknak mindenben megfelelő szerződések elkészítését, valamint a hatósági ügyintézést kizárólag ügyvéd végezheti. Ügyvédeink az alábbi ügytípusokban állnak az Ön rendelkezésére:

  • adásvétel lebonyolítása – Az ingatlan adásvétel során elengedhetetlen a tartalmi és formai követelmények betartása, valamint a speciális szabályok alkalmazása, mint például a termőföld adásvételéhez kötődő hatósági eljárások megindítása és különleges okiratok elkészítése. Biztosítjuk, hogy az Ön számára készített szerződés mind az előírásoknak, mind az Ön igényeinek maradéktalanul megfeleljen.
  • ajándékozási szerződés készítése – Az ajándékozás a vagyonátruházás olyan formája, amikor ellenérték nélkül, ingyenesen történik a tulajdonszerzés. Ez nem jelenti azt, hogy a folyamat egyszerűbb lenne, mint az adásvétel, így ebben az esetben ugyanúgy szükség van az ügyvédi közreműködésre. Azon dolgozunk, hogy Önnek csak az ajándékozás örömével kelljen foglalkoznia, ne pedig a jogi követelmények teljesítésével.
  • közös tulajdon megszüntetése – A közös ingatlantulajdon esetén előállhat olyan helyzet, amikor a kialakult viták miatt a tulajdonostársak nem kívánják fenntartani a tulajdonközösséget. Vállaljuk, hogy az Ön érdekeit szem előtt tartva járunk el a helyzet megnyugtató és gyors rendezésére irányuló megállapodás elkészítése során, illetve amennyiben erre nincs lehetőség, akkor képviseljük Önt a peres eljárásban.
  • használati megosztás rendezése – A tulajdonostársak a közös tulajdonú ingatlanok egészét használhatják fő szabály szerint, azonban előállhat olyan helyzet, amikor egy-egy tulajdonos az ingatlan meghatározott részét kizárólagosan szeretné használni (például egy ikerház egy-egy fele). Segítséget nyújtunk abban, hogy a felek számára optimális megállapodás jöjjön létre, a tulajdonrészek sérelme nélkül.
  • haszonélvezeti és egyéb jogok alapítása – Az ingatlanokat nemcsak átruházni lehet, hanem további jogok is alapíthatóak rajtuk, amelyekkel a tulajdonosok mellett további feleknek lehet jogosítványokat adni (például haszonélvezeti jog, szolgalmi jog) vagy biztosítani lehet a jövőbeni átruházást egy meghatározott személyre (például vételi jog). Rendelkezésére állunk abban, hogy az Ön igényeinek legmegfelelőbb jogok kerüljenek az ingatlanán bejegyzésre.
  • bérleti szerződés szerkesztése – Az ingatlanokra vonatkozó bérleti szerződések különleges szakértelmet igényelnek, mivel szem előtt kell tartani a bérlet típusának sajátosságait, hiszen például egy lakásbérleti szerződésre más előírások vonatkoznak, mint egy termőföld haszonbérletre. Garantáljuk, hogy olyan bérleti szerződést készítünk Önnek, amely maradéktalanul védi az Ön tulajdonjogát és vagyoni jogainak érvényesíthetőségét.
  • részvétel birtokvédelmi eljárásban – Előállhatnak olyan helyzetek, amelyek esetén idegenek akadályozzák Önt az ingatlana jogszerű és háborítatlan használatában. Ilyennek nemcsak az minősül, ha valaki elfoglalja az Ön birtokát, hanem ide tartoznak az olyan háborítások is, amelyek zajt okoznak, akadályozzák a kilátást vagy kellemetlen szaggal járnak. Vállaljuk a birtokvédelmi eljárás megindítását és az Ön képviseletét a teljes ügymenet során.
Highlight Image

Kérdezzen bátran!

Mi szükséges egy ingatlan adásvételi szerződéshez?

Ingatlan adásvételi szerződés megkötéséhez szükség van az alábbiakra:

  • az ingatlan helyrajzi száma
  • a szerződést kötő felek személyes adatai
  • az ingatlan vételára
  • az vételár megfizetésének módja és ütemezése
  • a birtokba adás időpontja

Mi a különbség a foglaló és az előleg között?

A foglaló az adásvétel megkötésének biztosítékául szolgál, míg az előleg csak a vételár egy előre megfizetett része. Ebből következik, hogy a foglalót könnyebben lehet elveszíteni, illetve kétszeresen kell visszafizetni, amikor az adásvétel a felek hibájából hiúsul meg.

Mi az a haszonélvezeti jog?

A haszonélvezeti jog az ingatlanokhoz kapcsolódó egyik legerősebb jogosultság. A haszonélvező nem rendelkezhet az ingatlan tulajdonjogával, tehát nem tudja azt eladni, azonban a beleegyezése nélkül nem jöhet létre adásvétel, valamint a haszonélvező az, aki az adott ingatlant ténylegesen használhatja.

Mi az a szolgalmi jog?

Amennyiben egy telek rendeltetésszerű használatához (például bejárás, csapadék elvezetés) vagy közművek kiépítéséhez szükséges egy másik telek igénybevétele, akkor a két ingatlan között szolgalmi jogot lehet alapítani a megfelelő használat biztosítására.

Mi az osztatlan közös tulajdon?

Amennyiben egy ingatlannak több tulajdonosa van, akkor mindegyik tulajdonos a teljes ingatlant használhatja (a többi tulajdonos használati jogainak sérelme nélkül), tehát nincs meghatározva előre, hogy az egyes tulajdonosok az adott ingatlan mely részeit használhatják. Bizonyos esetekben a tulajdonosok rögzíteni kívánják, hogy ki melyik területet használhatja kizárólagosan, erre szolgál a használati megosztási szerződés.