
A bűncselekmények áldozatainak
szakszerű segítése
Az áldozatok (szakkifejezéssel élve a sértettek) képviselete a büntetőjog területéhez tartozik. A büntetőeljárások túlnyomó többségében az áldozatok jogi képviselete elengedhetetlen a hathatós jogérvényesítéshez. Vállaljuk a sértetti képviseletet a büntetőeljárás minden szakaszában annak érdekében, hogy az optimális megoldást találjuk meg Önnek a kialakult helyzetben és megkönnyítsük az Ön számára az eseményekből adódó megterhelés feloldását. A sértetti képviselet az alábbi formákban lehetséges:
- feljelentés készítése – Vállaljuk a feljelentések szakszerű elkészítését, hogy a nyomozó hatóság, illetve a bíróság a megfelelő lépéseket tudja megtenni az Önnel szemben elkövetett bűncselekmény felderítése és megnyugtató lezárása érdekében.
- magánvádlói képviselet – Egyes bűncselekmények esetén – mint például a becsületsértés vagy a rágalmazás – a vádló szerepét a bíróság előtt a sértettnek kell ellátnia. Ilyen esetekben vállaljuk, hogy ellátjuk a jogi képviseletet, megkönnyítve ezzel az Ön számára az eljárás lefolytatását.
- pótmagánvádlói képviselet – Amennyiben az ügyészség nem kívánja képviselni a vádat, akkor lehetőség adódik arra, hogy a büntetőeljárásban a sértett legyen a vádló. Ilyen esetben vállaljuk az Ön professzionális képviseletét a bírósági eljárásban.
- képviselet a közvetítői eljárásban – Eljárunk a konfliktusok megnyugtató – a bírósági eljárást elkerülő – rendezése és a keletkezett sérelem helyreállításának előmozdítása érdekében.
- kártérítés – Lehetőség adódik a büntetőeljárásban vagy azt követően a bűncselekménnyel okozott kár, illetve az Önt ért lelki sérelem kompenzálására. Segítünk feltárni a lehetőségeket, hogy Ön – az adott keretek közötti – maximális anyagi megtérítésben részesülhessen.
Kérdezzen bátran!
Mikor szükséges a feljelentés?
Egyes bűncselekmények esetén büntetőeljárás csak a sértett feljelentése alapján indul meg. A főbb ilyen cselekmények az alábbiak:
- becsületsértés
- rágalmazás
- zaklatás
- könnyű testi sértés
- magánlaksértés
- magántitok megsértése
- levéltitok megsértése
- kegyeletsértés
Hol kell feljelentést tenni?
A feljelentést a rendőrséghez – amely az általános nyomozó hatóság – vagy a bírósághoz kell benyújtani. Akkor lehet a bírósághoz benyújtani a feljelentést, ha magánvádas eljárást kívánunk kezdeményezni.
Mi a különbség a magánvád és a pótmagánvád között?
Egyes bűncselekmények esetén a vád képviseletét nem az ügyész látja el, hanem az a sértett kötelessége, ez a magánvádas eljárás. Ezzel szemben a pótmagánvádas eljárásban közvádra üldözendő cselekmények esetén is előfordulhat az, hogy az ügyészség nem kívánja lefolytatni a büntetőeljárást, ilyen esetben a sértett pótmagánvádlóként léphet fel annak érdekében, hogy a büntetőljárás lefolytatásra kerüljön.
Mi az a polgári jogi igény?
A polgári jogi igény a büntetőeljárásban érvényesített olyan kárigény, amely a bűncselekmény elkövetésével érte a sértettet. Polgári jogi igényként a bűncselekménnyel közvetlenül vagy közvetetten okozott anyagi károk érvényesíthetőek, azonban a lelki sérelmek megtérítésére nem szolgál.
Mi az a mediáció?
A mediáció vagy más néven közvetítői eljárás az az eljárás, amely során a bűnelkövető és a sértett – a bírósági eljárás kihagyása, valamint az ügy sértett számára megnyugtatóbb és gyorsabb lezárása érdekében – párbeszédet folytat egy hivatásos közvetítő segítségével a bűncselekménnyel elkövetett sérelem kompenzálására.